برگشت

 

دانستنیهای علمی

اداره نسل فردا

  1

1-   چهار قاشق غذا خوري از سس گوجه فرنگي داراي همان مقدار مواد مغذي است که داخل يک گوجه فرنگي رسيده وجود دارد.

2-               جويدن آدامس در حين پياز پوست کندن ، باعث مي شود که اشک از چشمان جاري نشود.

3-               هر ساعت خراب يا خوابيده ، دست کم روزي دو مرتبه زمان را درست نشان مي دهد.

4-               اثر انگشت جنين انسان در ماه سوم بارداري مادر شکل مي گيرد.

5-               ماه کامل ، 9مرتبه درخشانتر و پرنورتر از ماه نيمه است.

6-               تخم مرغ کاملا پخته به چرخش در مي آيد ، در حالي که تخم مرغ خام يا عسلي نمي چرخد.

7-               انسان هايي که کمبود خواب دارند زود تر از افرادي که دچار مشکل گرسنگي هستند مي ميرند پس از ده روز بي خوابي مرگ به سراغ افراد مي آيد ، در حالي که چندين هفته به طول مي انجامد تا گرسنگي انساني را از پاي در آورد.

8-               براي گرفتن زيادي نمک غذا مي توان قطعه اي سيب زميني ميان آن گذاشت و بيست ثانيه صبر کرد تا نمک زيادي را به خود جذب کند .

9-               دوش گرفتن در بعد از ظهر مفرح و نيرو بخش است . اين زماني است که رگ هاي شما بيشتر براي گشاد شدن مستعدند . بنا بر اين بهترين زمان براي دفع سموم بدن است .

10-    فرو کردن چند حبه سير خام در خاک گلدان باعث دور کردن حشرات از دور گلدان مي شود

11-    يک بررسي نشان داده خانواده‌هايي که در آنها مصرف روزانه يک ليوان شير به صورت عادت درآمده است، فرزنداني شاداب و باهوش دارند .

12-    رودخانه گنگ براي هندوها بسيار مقدس است و هر سال مردم زيادي براي پاک شدن و تطهير ، خود را در آن مي شويند ، در حالي که فاضلاب صد شهر و روستا و ميليونها تن مواد سمي و زايد کارخانه ها به طور مستقيم وارد اين رودخانه مي شود .

 

 

درسهای از ادیسون

 

اديسون در سالهای آخر عمرش بعد از اختراع لامپ، يكي از ثروتمندان آمريكا به شمار ميرفت و درآمد سرشارش را تمام و كمال در آزمايشگاه مجهزش كه ساختمان بزرگي بود هزينه مي كرد...اين آزمايشگاه، بزرگترين عشق پيرمرد بود. هر روز اختراعي جديد در آن شكل مي گرفت تا آماده بهينه سازي و ورود به بازار شود.

 در همين روزها بود كه نيمه هاي شب از آتش نشاني به پسر اديسون خبر دادند، آزمايشگاه پدرش در آتش مي سوزد و حقيقتا كاري از دست كسي بر نمي آيد و تمام تلاش ماموران فقط برای جلوگيري از گسترش آتش به ساير ساختمانها است! آنها تقاضا داشتند كه موضوع به نحو قابل قبولي به اطلاع پيرمرد رسانده شود...

 پسر با خود فکر کرد كه احتمالا پيرمرد با شنيدن اين خبر سكته مي كند و لذا از بيدار كردن او صرف نظر کرد و خودش را به محل حادثه رساند و با کمال تعجب ديد كه پيرمرد در مقابل ساختمان آزمايشگاه روي يك صندلي نشسته است و سوختن حاصل تمام عمرش را نظاره مي كند!!!

 پسر تصميم گرفت جلو نرود و پدر را آزار ندهد. او فکر میکرد كه پدر در بدترين شرايط عمرش بسر مي برد.

 ناگهان پدر سرش را برگرداند و پسر را ديد و با صداي بلند و سر شار از شادي گفت: پسر تو اينجايي؟ مي بيني چقدر زيباست؟!!  رنگ آميزي شعله ها را مي بيني؟!! حيرت آور است!!!

من فكر مي كنم كه آن شعله هاي بنفش به علت سوختن گوگرد در كنار فسفر به وجود آمده است! واي! خداي من، خيلي زيباست! كاش مادرت هم اينجا بود و اين منظره زيبا را مي ديد. كمتر كسي در طول عمرش امكان ديدن چنين منظره زيبايي را خواهد داشت! نظر تو چیست پسرم؟!!

 پسر حيران و گيج جواب داد: پدر تمام زندگيت در آتش مي سوزد و تو از زيبايي رنگ شعله ها صحبت مي كني؟!!!!!!

چطور ميتواني؟! من تمام بدنم مي لرزد و تو خونسرد نشسته اي؟!

 پدر گفت: پسرم از دست من و تو كه كاري بر نمي آيد. مامورين هم كه تمام تلاششان را مي كنند. در اين لحظه بهترين كار لذت بردن از منظره ايست كه ديگر تكرار نخواهد شد...!

در مورد آزمايشگاه و باز سازي يا نو سازي آن فردا فكر مي كنيم! الآن موقع اين كار نيست! به شعله هاي زيبا نگاه كن كه ديگر چنين امكاني برای تو وجود نخواهد داشت!!

 توماس آلوا اديسون سال بعد مجددا در آزمايشگاه جديدش مشغول كار بود و همان سال يكي از بزرگترين اختراع بشريت يعني ضبط صدا را تقديم جهانيان نمود. آري او گرامافون را درست يك سال پس از آن واقعه اختراع کرد...